28 NIEDZIELA ZWYKŁA

15.10.2017 r.

1. Gościmy dziś w naszej parafialnej rodzinie Księdza Davida. Do Polski przyjeżdża na prośbę ordynariusza swojej diecezji abp. Johna Baptista Odamy, by opowiedzieć o problemach wiernych w Ugandzie i zwrócić się o wsparcie budowy studni w tamtym rejonie. Towarzyszy mu przedstawiciel polskiej fundacji Razem dla Afryki, który również angażuje się w tę pomoc.

Niech temu spotkaniu towarzyszy nasze otwarcie i wrażliwość serca. Ofiary w/w cel są zbierane przy wyjściu z kościoła.

Niedziela, 15 października, przeżywana jest w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. W związku z tym, wszystkich dotkniętych dramatem utraty dziecka, zapraszamy dzisiaj na różaniec
o godz. 18.15. Prosić dla nich będziemy o łaskę umocnienia i pociechy duchowej.

2. Liturgiczne obchody tygodnia:

· w poniedziałek, 16 października - wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, 39 rocznica wyboru na Stolicę Piotrową Papieża św. Jana Pawła II,

· we wtorek, 17 października - wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika,

· w środę, 18 października - święto św. Łukasza, ewangelisty, patrona służby zdrowia.

· w piątek, 20 października - wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera, patrona naszej diecezji. W tym dniu modlimy się do Bożego Miłosierdzia z racji trzeciego piątku miesiąca.
· w sobotę, 21 października - wspomnienie bł. Jakuba Strzemię, biskupa.

3. Za tydzień, 22 października, przypada przedostatnia niedziela października obchodzona w Kościele jako Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna Tydzień Misyjny. Zespół Misyjny w przyszłą niedzielę będzie rozprowadzał kalendarze na rok 2018, ofiary złożone przy tej okazji zostaną przeznaczone na misje.

4. W najbliższą środę swoje imieniny obchodzić będzie ks. Łukasz Figura. Drogiemu Solenizantowi życzymy Bożego błogosławieństwa, opieki Maryi Niepokalanej oraz wszelkich darów, potrzebnych w twórczej i owocnej posłudze kapłańskiej w naszej parafii i diecezji.

5. Spotkanie duszpasterstwa Talent odbędzie się w środę po Mszy św. wieczornej.

6. Pierwsze spotkanie formacyjne kandydatów do bierzmowania z kl. III gimnazjum będzie miało miejsce we czwartek, 19 października o godz. 1915 w dolnym kościele.

Młodzież zapraszamy na spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w piątek o godz. 19.30 do salki nr 5.  

Wspólnota "Nikodem" zaprasza na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy do dolnego kościoła  w poniedziałek od godz. 19.30 do 21.00.

7. Spotkanie Straży Honorowej NSPJ w piątek, 20 października 2017 r. o godz. 1600.

   Zebranie Rady Duszpasterskiej naszej parafii odbędzie się w niedzielę, 22 października. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 15.00. 

8. Wydział Pedagogiczny Akademii Ignatianum w Krakowie organizuje Korespondencyjny Kurs Biblijny. Celem kursu jest ułatwienie poznania i rozumienia ksiąg Pisma Świętego.            
W kursie może brać udział każdy zainteresowany Pismem Świętym. Kurs prowadzony jest w wersji tradycyjnej (papierowej) oraz elektronicznej. Informacje o kursie można uzyskać na stronie internetowej: www.kursbiblijny.deon.pl/ oraz pod podanym adresem: e-mailowym (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) oraz adresem pocztowym - ks. Zbigniew Marek SJ ul. Zaskale l, 30-250 Kraków "Kurs Biblijny".

9. Ks. Piotr Pawlukiewicz – jeden z najbardziej znanych kaznodziejów i rekolekcjonistów w Polsce, we wtorek 17 października wygłosi w Hałcnowskiej Bazylice, katechezę o Bożym sądzie żywych i umarłych. Katecheza rozpocznie się o godz. 1900. Wcześniej o godz. 1815 ks. Piotr odprawi Mszę św. i wygłosi kazanie.

10. Zapraszamy na Wykłady Dominikańskiej Szkoły Wiary. Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę, 28 października o godz. 1500 w Ustroniu-Hermanicach. Temat wykładu: "Inkwizycja kościelna: biała i czarna legenda". Wykład poprowadzi o. dr hab. Tomasz Gałuszka OP. Pozostałe informacje na stronach internetowych klasztoru: www. hermanice.dominikanie.pl

11. Część parafii naszej diecezji włączyła się już w ogólnopolską inicjatywę ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję” polegającą na poparciu ustawy zapobiegającej aborcji ze względów eugenicznych (95% aborcji dokonywanych w Polsce). Zachęcamy również wiernych naszej parafii do poparcia w/w projektu ustawy i złożenia swojego podpisu.Konieczne jest podanie swojego numeru pesel. Prosimy więc mieć przy sobie dowód osobisty.

Konferencja Episkopatu Polski zapoznała się z projektem i wyraziła poparcie dla zbiórki podpisów pod nim na 376. zebraniu plenarnym w Zakopanem w czerwcu br. pisząc w komunikacie końcowym: Biskupi podtrzymują wołanie o pełną ochronę prawną dzieci poczętych jako konstytucyjne prawo do życia. Podczas zebrania plenarnego Konferencja Episkopatu Polski zapoznała się z obywatelską inicjatywą „Zatrzymaj Aborcję”, mającą na celu większą ochronę życia dziecka poczętego w perspektywie powiększającego się zakresu eugeniki prenatalnej. Biskupi polecają modlitwie tę inicjatywę i popierają zbieranie podpisów.