Związek Podhalan Oddział Oświęcim został założony 27 listopada 1999 r. z inicjatywy Krystyny i Marka Wawrzutów oraz Stanisławy Krzak. Prezesem została wybrana Krystyna Wawrzuta. Kapelanem i duchownym opiekunem ks. bp Tadeusz Rakoczy mianował ks. kan. Stanisława Górnego, emerytowanego proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego. Oddział liczył wtedy 28 członków. Powstał na bazie ludzi pochodzących z różnych regionów południowej Polski. Ci, którzy przyszli do Oświęcimia po naukę do szkół i za pracą, tu się osiedlili i założyli rodziny. Mimo, że dawno temu opuścili rodzinne strony, ich myśli i serca biegły ku rodzinnym stronom, zwyczajom i muzyce. Stąd zrodziło się pragnienie, aby w miejscu zamieszkania pielęgnować tradycje wyniesione z rodzinnego domu, a Związek Podhalan dawał taką możliwość.

 

W dniu 9 lipca 2000 r. odbyło się poświęcenie sztandaru tutejszego Oddziału. Na tę uroczystość przyjechały delegacje z różnych oddziałów Związku Podhalan (ponad 400 osób), księża kapelani z ks. Władysławem Zązlem na czele. Wzięły w niej udział również władze samorządowe Ziemi Oświęcimskiej. Naszym patronem został św. Maksymilian Maria Kolbe. Związek Podhalan Oddział Oświęcim uczestniczy w imprezach organizowanych przez Zarząd Główny oraz inne oddziały Związku, np. uroczyste msze św., rocznice, poświęcenia sztandarów, opłatki, święcone, pielgrzymki. W Oświęcimiu zaznacza swoją obecność w strojach regionalnych w uroczystościach kościelnych i państwowych, np. procesje Bożego Ciała, adoracje w Grobie Pańskim, msze św. fatimskie, święta 3-go Maja, 11-go Listopada itp. Dla swoich członków organizuje: posiady, opłatek, święcone, zabawy andrzejkowe, prażone. Współorganizuje z innymi stowarzyszeniami pozarządowymi Noc Świętojańską - wianki nad Sołą, a w ramach Święta Miasta Oświęcim prażone.

 

18 listopada 2006 r. wybrano nowy zarząd Związku Podhalan w Oświęcimiu. Prezesem został Stanisław Kłosowicz. 10 lipca 2007 r. tragicznie zginął kapelan naszego Oddziału ks. kan. Stanisław Górny.

 

Od początku swego istnienia Oddział Związku Podhalan w Oświęcimiu objął patronatem założony w 1998 r. przez Krystynę i Marka Wawrzutów oraz Zbigniewa Bugajskiego zespół folklorystyczny "Dolina Soły", Zespół kultywuje pieśni i tańce z regionu sądeckiego. W latach 1998 - 2008 zespół dał ponad 240 występów i kilkanaście razy wyjeżdżał za granicę (Litwa i Austria). "Dolina Soły" liczy 45 osób, a rozpiętość wiekowa sięga od 5 do 75 lat. Zespół otrzymał w 2004 r. nagrodę starosty oświęcimskiego za upowszechnianie kultury i tradycji w kraju i za granicą, a od władz Nowego Sącza w 2007 r. specjalne wyróżnienie: "Sądecki Laur Turystyczny" za kultywowanie folkloru sądeckiego i promocję sądeczczyzny. We wrześniu 2008 r. został uhonorowany nagrodą starosty nowosądeckiego "Złote Jabłko Sądeckie". W ciągu dziesięciu lat swego istnienia Zespół otrzymał wiele wyróżnień i nagród.

Kierownikiem Zespołu jest Krystyna Wawrzuta, instruktorem tańca Teresa Piskorz.

Kontakt: Związek Podhalan Oddział Oświęcim
32-600 Oświęcim, ul. Konarskiego 30.
Tel. 033/ 843 38 28, kom. 0501 461 661 - Krystyna Wawrzuta
Tel.032/211 1482 - prezes Kłoskowicz Stanisław
Strona internetowa: www.dolinasoly.webpark.pl
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.