Pielgrzymka dekanatów: oświęcimskiego, osieckiego, jawiszowickiego, wilamowickiego

Pielgrzymka do kościoła jubileuszowego w Oświęcimiu

bm dekanat 257

W dniu wspomnienia św. Jana Pawła II, 22 października br., miała miejsce jubileuszowa pielgrzymka wiernych i kapłanów z dekanatów jawiszowickiego, osieckiego, oświęcimskiego i wilamowickiego do kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu, który jest jednym z 6 kościołów jubileuszowych w naszej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9.00 przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Następnie ks. Marcin Sandok ubogacił wszystkich uczestników pielgrzymki refleksją nad głównym hasłem Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec”.

bm dekanat 219

Osobista modlitwa, możliwość spotkania z Chrystusem w sakramencie pokuty i adoracja Najświętszego Sakramentu wypełniły kolejne minuty pielgrzymki. Bezpośrednim przygotowaniem do Eucharystii była modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego.

bm dekanat 230

Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger , a w koncelebrę włączyło się ponad trzydziestu kapłanów. W homilii Bp Piotr nawiązał do postawy człowieka, która najpełniej otwiera na wielki dar miłosierdzia, jakim jest Boże przebaczenie: „Być chrześcijaninem znaczy trwać w postawie pokuty i odczuwać pragnienie spotkania z Bogiem miłosiernym”.

bm dekanat 73

Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II ukazał jedną z tajemnic Świętego Papieża, jaką była jego otwartość na Boże Miłosierdzie, które odnawia i ubogaca duchowe życie człowieka. Kaznodzieja przypomniał, że "Ojciec Święty wskazywał, że sakramenty Eucharystii i pojednania są ze sobą ściśle związane, a nieustanna postawa nawrócenia powinna cechować człowieka wierzącego. Ponieważ być chrześcijaninem znaczy trwać w postawie pokuty, odczuwać pragnienie spotkania z Bogiem miłosiernym”. Za św. Janem Pawłem zwrócił uwagę na następującą postawę współczesnych: „Potrafimy nazwać grzech po imieniu, ale już kwalifikacja moralna grzechu, lekki czy ciężki, sprawia spory kłopot”. Nawiązał do propozycji, pojawiających się również w obecnym czasie, aby w sprawie w sprawie aborcji przeprowadzić narodowe referendum: „Jak się nad tym zastanowimy, to chodziło o to, abyśmy jako naród katolicki, i to na oczach całego świata – referendum jest sprawą publiczną – wypowiedzieli się na temat tego, co sądzimy o piątym przykazaniu Bożym: Nie zabijaj! Sytuacja ma znamiona absurdu, ponieważ jako ludzie nie jesteśmy od tego, aby Pana Boga poprawiać!” Kończąc homilię Ks. Biskup Piotr przypomniał, że „być chrześcijaninem to być ciągle otwartym na Bożą łaskę, na Jego działanie pełne miłości miłosiernej”.

Na zakończenie Mszy św. i pielgrzymki Biskup Pomocniczy naszej diecezji udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa.

bm dekanat 195

Liturgię Mszy św. ubogacił swoim śpiewem miejscowy zespół młodzieżowy „Concentus”.

bm dekanat 257

bm dekanat 84

bm dekanat 102

bm dekanat 104

bm dekanat 106

bm dekanat 109

bm dekanat 114

bm dekanat 165

bm dekanat 195

Zdjęcia: Jadwiga Kamińska