Pielgrzymka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia do Rzymu

Z pamiętnika pielgrzyma

We wtorek 11.10.2016 r. grupą 47 pielgrzymów powróciliśmy z Włoch, gdzie pod opieką ks. Marcina Mendrzaka zwiedzaliśmy słynne sanktuaria i poruszeni duchem Roku Miłosierdzia pragnęliśmy przejść przez otwarte Drzwi Święte. Pielgrzymowanie zaczęliśmy od wspaniałej Bazyliki św. Antoniego w Padwie, gdzie oprócz Patrona tego miasta, uczciliśmy św. Maksymiliania - naszego Patrona, w którego kaplicy przeżywaliśmy Mszę św. i któremu poświęcony jest jeden z ołtarzy w Bazylice.

Z Padwy udaliśmy się do miasta na skale – Loreto, do sanktuarium zwanego „szkatułką z perłą”, gdyż zawiera w sobie domek nazaretański Maryi. Tu powierzyliśmy siebie i przywiezione intencje Matce Bożej. Wieczorem podziwialiśmy piękno tej okolicy z tarasu Domu Pielgrzyma. Kolejny dzień to Asyż, gdzie Bazylikę św. Franciszka pokazał nam polski franciszkanin. Spacerując uliczkami Asyżu dotarliśmy do Bazyliki św. Klary, a następnie do kolejnej perły - Sanktuarium Porcjunkuli w Bazylice MB Anielskiej. Dzień zakończyliśmy u św. Rity w Cascii.

W pochmurny piątkowy poranek oddaliśmy cześć naszym Bohaterom na Monte Cassino, składając kwiaty i przy zapalonym zniczu śpiewając: „Czerwone Maki”. Ulewny deszcz i wiatr towarzyszyły nam w drodze do Opactwa św. Benedykta, potężnej świątyni na górze. Kolejny dzień zastał nas w San Giovanni Rotondo, gdzie żył i tworzył swe wielkie dzieła Ojciec Pio. Każdy z nas zostawił tam wiele modlitw i próśb. W kolejnym Sanktuarium św. Michała Archanioła na półwyspie Gargano gorąco modliliśmy się o wstawiennictwo i opiekę Księcia Aniołów. Towarzyszyła nam niezwykła dla Włoch sceneria: ciemne chmury, wichura, ulewa.

piel wochy 2

Z Gargano dotarliśmy do Lanciano, miejsca najstarszego Cudu Eucharystycznego, a następnie do Manopello, gdzie otrzymaliśmy zaproszenie do kontemplacji żywego Oblicza Jezusa w cudowny sposób ukazanego na tkaninie z bisioru.
W niedzielę wczesnym rankiem dotarliśmy do ostatecznego celu naszej wędrówki – Wiecznego Miasta, Rzymu, gdzie czekała nas zapierająca dech niespodzianka Msza św. z Ojcem Świętym Franciszkiem na Placu św. Piotra w Watykanie, zakończona modlitwą Anioł Pański i przejazdem Ojca Świętego pomiędzy pielgrzymami na palcu - obok nas, prawie na wyciągniecie ręki! Chyba każdy z nas z trudem powstrzymywał łzy wzruszenia. Po Mszy św. zwiedzaliśmy starożytny Rzym, a także miejsca związane z Ojcem Maksymilianem: Bazylikę św. Andrzeja Della Valle, gdzie został wyświęcony na kapłana oraz Sanktuarium św. Andrzeja Della Fratte, gdzie celebrował swoją Mszę św. prymicyjną w znajdującej się tam kaplicy MB Niepokalanej, zwanej także Madonną Cudu.

W ostatnim dniu modliliśmy się przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Przeszliśmy przez Drzwi Święte tej Bazyliki, a także przez pozostałe otwarte Bramy: Bazyliki św. Pawła za Murami, Santa Maria Maggiore i św. Jana na Lateranie. Bardzo zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi, wzruszeni, rozmodleni i rozśpiewani powróciliśmy do Polski. Te piękne, niezwykłe i niezapomniane chwile pozostaną w nas na zawsze, dziękujemy za nie Panu Bogu!!!

Izabella Szlachcic-Horodyska