Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

34 rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbego

Modlitwa na Placu Apelowym w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz I

Eucharystia w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu

Zobacz więcej

Beatyfikacja ks. Władysława Bukowińskiego

KARAGANDA - 11.09.2016 r.

Boże Ojcze, który zleciłeś posługę Twemu słudze ks. Władysławowi nawet w więzieniach i łagrach, obdarzając go wielką wiarą i przebaczającą miłością, udziel i mnie tych samych darów do życia Ewangelią we współczesnym świecie.

Za przyczyną Twego sługi wysłuchaj moją modlitwę i obdarz mnie łaską, której tak bardzo potrzebuję. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Papież Franciszek - Auschwitz - Birkenau

29.07.2016 r.

Papież Franciszek nawiązując do swoich Poprzedników Jana Pawła II i Benedykta XVI wyraził wolę, aby czas spędzony na terenie byłych obozów zagłady został wypełniony modlitwą, refleksją, ciszą.  Zapewne chciał, choć przez chwilę, towarzyszyć duchowo tym wszystkim, którzy w tym straszliwym miejscu stracili życie, tutaj cierpieli, tutaj byli tylko numerem, a w ostatnich miesiącach wojny już nawet bez  numerów, idąc wprost z wagonów kolejowych do komór gazowych. Wszystkich naznaczonych znamieniem pobytu w Auschwitz - Birkenau wpisał w swoje serce i otoczył płaszczem swojego bólu i modlitwy. Jakże wymownym znakiem w Auschwitz była chwila refleksji na Placu Apelowym, pod Ścianą Straceń, a zwłaszcza w Celi śmierci głodowej św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Czytaj więcej: Papież Franciszek - Auschwitz - Birkenau

Podkategorie