Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie.

Zapraszamy 

Informacje o kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu

The Church of St. Maximilian Maria Kolbe in Oświęcim

L'histoire de l'église St. Maximilian à Oświęcim

ŚDM Kraków 2016

Młodzież w Oświęcimiu: Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego

kosciol

 Burzliwa jest historia kościoła św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Już w 1958 roku w miejscu, gdzie miała stanąć nowa świątynia ustawiono Krzyż. To przy nim, przez wiele lat trwały modlitwy o zgodę władz PRL na budowę nowego kościoła. Inicjatywę tę wspierał i tutaj się modlił ówczesny Metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła oraz jego następca kard. Franciszek Macharski. Wybór kard. Karola Wojtyły na Papieża - Jana Pawła II - był decydującym momentem w staraniach o budowę świątyni na Osiedlu Chemików w Oświęcimiu.

Krzyż ten był również świadkiem budowy kościoła, która miała miejsce w latach 1980 – 1988.

Projekt kościoła przygotowali państwo Elżbieta i Andrzej Bilscy. Cała budowla, jej elementy oraz wystrój stanowią wymowną pamiątkę – pomnik męczeństwa więźniów wielu narodów KL Auschwitz – Birkenau.

Czytaj więcej: Informacje o kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu

Marsz dla Życia i Rodziny w Oświęcimiu 2016

 

Galeria

Peregrynacja Znaków Miłosierdzia 2016

11-12.03.2016 r.

GALERIA