Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

Homilia ks. kard. Franciszka Macharskiego wygłoszona na terenie byłego obozu KL Auschwitz w dniu 14.08.2001 r.

Metropolita Krakowski Kard. Franciszek Macharski

Kazanie na Mszy świętej w 60-rocznicę śmierci św. Maksymilana Marii Kolbego Oświęcim-Muzeum KL Aschwitz 14.08.2001

1. Minęło 60 lat od wydarzenia zapisanego w Historii Zbawienia. Na placu apelowym obozu koncentracyjnego więzień obozowy, kapłan franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe wystąpił z szeregu i spontanicznie zgłosił komendantowi obozu, że jest gotów iść na śmierć w zastępstwie współwięźnia, dopiero co skazanego. Ta gotowość została przyjęta: Franciszek Gajowniczek odzyskał prawo do życia uratowane przez Ojca Maksymiliana. Wydarzenie, o którym mówię trwało jednak dalej przedłużyło się przez długie dni umierania z głodu i pragnienia w bunkrze głodowym. Śmiercionośny zastrzyk zakończył długą agonię 14 sierpnia.

Czytaj więcej: Homilia ks. kard. Franciszka Macharskiego wygłoszona na terenie byłego obozu KL Auschwitz w dniu...

Radio Maryja w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu

Już od godz.15.30 30 lipca 2001r. rozpoczęła się krzątanina wokół kościoła pw. św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu. Panowie ze służby parafialnej kierowali przyjeżdżające autobusy, mikrobusy i samochody osobowe do poszczególnych miejsc postoju. Parafianki zanosiły swoje wypieki do sali św. Józefa przygotowując poczęstunek dla zamiejscowych delegacji. 

Punktualnie o godz. 18.00 ks. Piotr Homel, prowadzący przebieg nabożeństw i śpiewów, zainicjował odśpiewanie modlitwy Anioł Pański. Wszyscy zgromadzeni w zapełnionym kościele gorącymi brawami przywitali o. Jacka Cydzika z Radia Maryja, który z kolei starał się wymienić wszystkie przybyłe grupy wielkiej rodziny Radia, odczytując ich emblematy. Przybyło ich aż 70! - m.in. nawet z Poznania. Powitał serdecznie poczty sztandarowe, górali w strojach, siostry zakonne, chorych. Zachęcił do modlitwy za pracowników jakże często rozkradanych zakładów pracy.

Czytaj więcej: Radio Maryja w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu

Podkategorie