Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

20. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego: 06.10. 2002 r.

20. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego szczególnie uroczyście przeżywała diecezja bielsko - żywiecka w Oświęcimiu w dniu 6 października br.

Już o godz. 10.00 przybył do byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Ordynariusz diecezji ks. bp Tadeusz Rakoczy, który w asyście kapłanów, pocztów sztandarowych i przedstawicieli wiernych nawiedził celę śmierci św. Maksymiliana. To miejsce jest szczególną relikwią przypominająca ostatnie dni życia i ofiarną śmierć Męczennika Miłości. Ksiądz Biskup złożył również kwiaty pod ścianą śmierci oraz na placu apelowym, gdzie o. Kolbe dobrowolnie ofiarował się na śmierć głodową w miejsce Franciszka Gajowniczka.

Czytaj więcej: 20. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego: 06.10. 2002 r.

Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości: 9.03.2002 r.

Organizatorem Drogi Krzyżowej było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Bielsko - Żywieckiej pod przewodnictwem ks. kan. Władysława Zązla oraz Bractwo Trzeźwości z parafii pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Około 1000 pielgrzymów z Diecezji Bielsko - Żywieckiej, Archidiecezji Krakowskiej oraz z innych stron Polski zgromadziło się 9 marca br. na "Golgocie naszych czasów", aby przez wstawiennictwo Męczenników Oświęcimskich wypraszać u Boga łaskę odpowiedzialnego i trzeźwego życia dla naszego narodu.

Czytaj więcej: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości: 9.03.2002 r.

Podkategorie