Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości: 9.03.2002 r.

Organizatorem Drogi Krzyżowej było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Bielsko - Żywieckiej pod przewodnictwem ks. kan. Władysława Zązla oraz Bractwo Trzeźwości z parafii pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Około 1000 pielgrzymów z Diecezji Bielsko - Żywieckiej, Archidiecezji Krakowskiej oraz z innych stron Polski zgromadziło się 9 marca br. na "Golgocie naszych czasów", aby przez wstawiennictwo Męczenników Oświęcimskich wypraszać u Boga łaskę odpowiedzialnego i trzeźwego życia dla naszego narodu.

Czytaj więcej: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości: 9.03.2002 r.

60. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego: 14.08.2001 r.

W samą rocznicę śmierci naszego Patrona 14 sierpnia - uroczystości rozpoczęły się w naszym kościele o godz. 9.00 wspólną modlitwą, po której udaliśmy się do byłego obozu zagłady KL Auschwitz, gdzie znajduje się cela śmierci św. Maksymiliana.

Uformował się długi orszak pielgrzymkowy. Za krzyżem postępowały liczne poczty sztandarowe, służba liturgiczna, siostry zakonne, kapłani, biskupi na czele z metropolitą krakowskim ks. kard. Franciszkiem Macharskim i ordynariuszem naszej diecezji ks. bp. Tadeuszem Rakoczym. Wśród wielu delegacji zwracała uwagę obecność pielgrzymów z Tarnowa, a więc miasta, z którego 14 czerwca 1940 r. przybył pierwszy transport polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz. Wśród pielgrzymów byli również: poseł Ryszard Czarniecki, wojewoda małopolski Ryszard Masłowski i przedstawiciel powiatu oświęcimskiego wicestarosta G. Gołdynia. 

Czytaj więcej: 60. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego: 14.08.2001 r.

Homilia ks. kard. Franciszka Macharskiego wygłoszona na terenie byłego obozu KL Auschwitz w dniu 14.08.2001 r.

Metropolita Krakowski Kard. Franciszek Macharski

Kazanie na Mszy świętej w 60-rocznicę śmierci św. Maksymilana Marii Kolbego Oświęcim-Muzeum KL Aschwitz 14.08.2001

1. Minęło 60 lat od wydarzenia zapisanego w Historii Zbawienia. Na placu apelowym obozu koncentracyjnego więzień obozowy, kapłan franciszkanin Maksymilian Maria Kolbe wystąpił z szeregu i spontanicznie zgłosił komendantowi obozu, że jest gotów iść na śmierć w zastępstwie współwięźnia, dopiero co skazanego. Ta gotowość została przyjęta: Franciszek Gajowniczek odzyskał prawo do życia uratowane przez Ojca Maksymiliana. Wydarzenie, o którym mówię trwało jednak dalej przedłużyło się przez długie dni umierania z głodu i pragnienia w bunkrze głodowym. Śmiercionośny zastrzyk zakończył długą agonię 14 sierpnia.

Czytaj więcej: Homilia ks. kard. Franciszka Macharskiego wygłoszona na terenie byłego obozu KL Auschwitz w dniu...

Podkategorie