Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie.


 

Msza św. przy bloku śmierci w KL Auschwitz

14 sierpnia br., w rocznicę męczeńskiej śmierci w KL Auschwitz św. Maksymiliana Marii Kolbego, w Oświęcimiu miały miejsce uroczystości ku czci głównego patrona Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Z kościoła p.w. św. Maksymiliana w Oświęcimiu wyruszyła piesza pielgrzymka do byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, w której niesiono relikwiarz z różańcem św. Maksymiliana.

Czytaj więcej: Msza św. przy bloku śmierci w KL Auschwitz

Ferie dzieci i młodzieży - 2003 r.

Co roku, od paru już lat, gdy nadchodzi czas zimowych ferii, nasz Dom Katechetyczny zapełnia się dziećmi i młodzieżą. Są to uczestnicy zajęć feryjnych organizowanych w naszej parafii przez Bractwo Trzeźwości oraz Akcję Katolicką. Duży wkład w prowadzenie tych spotkań mają również wolontariusze spośród młodzieży naszej parafii. W tym roku zajęcia prowadzone były od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 15.00. Każde dziecko miało zapewnioną troskliwą opiekę, poczęstunek z herbatą oraz szeroki wybór różnych ciekawych zajęć.

Czytaj więcej: Ferie dzieci i młodzieży - 2003 r.

20. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego: 06.10. 2002 r.

20. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego szczególnie uroczyście przeżywała diecezja bielsko - żywiecka w Oświęcimiu w dniu 6 października br.

Już o godz. 10.00 przybył do byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Ordynariusz diecezji ks. bp Tadeusz Rakoczy, który w asyście kapłanów, pocztów sztandarowych i przedstawicieli wiernych nawiedził celę śmierci św. Maksymiliana. To miejsce jest szczególną relikwią przypominająca ostatnie dni życia i ofiarną śmierć Męczennika Miłości. Ksiądz Biskup złożył również kwiaty pod ścianą śmierci oraz na placu apelowym, gdzie o. Kolbe dobrowolnie ofiarował się na śmierć głodową w miejsce Franciszka Gajowniczka.

Czytaj więcej: 20. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego: 06.10. 2002 r.

Podkategorie