Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

60. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein: 09.08.2002 r.

Główne uroczystości odbyły się w Oświęcimiu w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych. Przewodniczył im Metropolita Krakowski kard. Franciszek Macharski, kard. Friedrich Wetter z Monachium i ordynariusz diecezji bielsko - żywieckiej ks. bp Tadeusz Rakoczy. Obecni byli również abp Stanisław Gądecki z Poznania, bp Josef Homeyer z Hildesheim oraz prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD. 

Czytaj więcej: 60. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein: 09.08.2002 r.

Z dziejów starań o budowę kościoła św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu: 2002 r.

Staraniem ks. kan. Stanisława Górnego w styczniu br. ukazała się książka pt. "Z dziejów starań o budowę kościoła św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu" zadedykowana "W hołdzie głębokim i z wdzięcznością Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, oraz ku upamiętnieniu świadectwa wiary duchownych i świeckich mieszkańców Oświęcimia".

Książka jest cennym zbiorem dokumentów ukazujących historię zmagań mieszkańców Osiedla o budowę kościoła, ich próśb, podpisów, przesłuchań, delegacji do różnych urzędów. To wszystko ujęte jest na 384 stronach. Na końcu dołączone są zdjęcia.

Czytaj więcej: Z dziejów starań o budowę kościoła św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu: 2002 r.

20. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego: 06.10. 2002 r.

20. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego szczególnie uroczyście przeżywała diecezja bielsko - żywiecka w Oświęcimiu w dniu 6 października br.

Już o godz. 10.00 przybył do byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Ordynariusz diecezji ks. bp Tadeusz Rakoczy, który w asyście kapłanów, pocztów sztandarowych i przedstawicieli wiernych nawiedził celę śmierci św. Maksymiliana. To miejsce jest szczególną relikwią przypominająca ostatnie dni życia i ofiarną śmierć Męczennika Miłości. Ksiądz Biskup złożył również kwiaty pod ścianą śmierci oraz na placu apelowym, gdzie o. Kolbe dobrowolnie ofiarował się na śmierć głodową w miejsce Franciszka Gajowniczka.

Czytaj więcej: 20. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego: 06.10. 2002 r.

Podkategorie