Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

Fragment homilii Ks. Bpa Mariana Błażeja Kruszyłowicza

Św. Maksymilian w Auschwitz przemawia do naszego sumienia mocnym głosem wiary i miłości. Mówi nam: Czytajcie znaki i wyzwania czasu!

Ateizacja wielkich rzesz ludzkich: - przymusowa, przez systemy; - ateizacja i zeświedczenie przez materializm praktyczny. Pierwsze: przeważało i może jeszcze przeważa we wschodniej Europie, drugie: w zachodniej. A konsekwencją: odejście wielu od Ewangelii. Ewangelia na co dzień przestała liczyć się w życiu wielu ludzi, nie są świadomi jej treści, tak jak rodzice- Kolbowie, czy nasi rodzice, którzy kilkadziesiąt lat temu potrafili na każdy dzień przytoczyć zdanie z Ewangelii, i potrafili na każdą okoliczność najtrudniejszą odpowiedzieć słowami Ewangelii. Wielu dzisiejszych ludzi nie niesie w sobie tej intuicyjnej relacji do Boga w Jezusie Chrystusie.

Czytaj więcej: Fragment homilii Ks. Bpa Mariana Błażeja Kruszyłowicza

Msza św. przy bloku śmierci w KL Auschwitz

14 sierpnia br., w rocznicę męczeńskiej śmierci w KL Auschwitz św. Maksymiliana Marii Kolbego, w Oświęcimiu miały miejsce uroczystości ku czci głównego patrona Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Z kościoła p.w. św. Maksymiliana w Oświęcimiu wyruszyła piesza pielgrzymka do byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, w której niesiono relikwiarz z różańcem św. Maksymiliana.

Czytaj więcej: Msza św. przy bloku śmierci w KL Auschwitz

Podkategorie