Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie.


 

Dzień Papieski - spotkanie modlitewne pod ścianą śmierci - 10.10.2004 r.

To był szczególny wieczór. A trzeba raczej powiedzieć, że to były wyjątkowe dni. Sam Dzień Papieski zaliczyć należy do dni szczególnie poświęconych Ojcu Świętemu, który prosi świat o modlitwę w intencji pokoju. Ten wyjątkowy, czwarty już Dzień Papieski, poprzedziło kilkudniowe przygotowanie na płaszczyźnie duchowej, intelektualnej oraz organizacyjnej.

Czytaj więcej: Dzień Papieski - spotkanie modlitewne pod ścianą śmierci - 10.10.2004 r.

Homilia o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv wygłoszona 3.10.2004 r. w naszym kośściele z okazji 22 rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana

Tekst homilii o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv

prorektora PAT w Krakowie, wygłoszonej 10 października br. w Oświęcimiu podczas uroczystej mszy św. z okazji 22 rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Biskupie!
Drodzy współbracia w powołaniu kapłańskim!
Umiłowani Bracia i Siostry!

Czytaj więcej: Homilia o. prof. Zdzisława Kijasa OFMConv wygłoszona 3.10.2004 r. w naszym kośściele z okazji 22...

Ferie Grupy Franciszkańskiej

  • Kiedy spotkasz głodnego – to Jezus – daj mu jeść
  • Kiedy spotkasz spragnionego – to Jezus – daj mu pić

    Od rozważania tych dwóch uczynków miłosierdzia wobec ciała rozpoczęliśmy przeżywanie kolejnych już rekolekcji w Koszarawie Bystrej – tym razem ze św. Klarą.

    Pierwszy dzień to głównie szaleństwo na śniegu i spotkanie dotyczące przyjaźni. Bardzo budujące były nasze odpowiedzi na pytania: kim jest dla mnie przyjaciel, ja dla przyjaciela i czego oczekuję od przyjaźni? W tym dniu taka właśnie przyjaźń zawiązała się między nami i trwała przez cały czas. Ok. godz. 23.00 wyruszyliśmy na poszukiwanie znaku przyjaźni – znaku Tau – krzyża franciszkańskiego. Zadaniem obudzonych uczestników było odnalezienie zakopanych w śniegu Tauek. Na zakończenie odbyła się Eucharystia.

Czytaj więcej: Ferie Grupy Franciszkańskiej

Podkategorie