Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie.


 

Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego: 14.08.2011 r.

Biskup Bielsko-Żywiecki

Zaproszenie do udziału w uroczystościach 70. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, głównego patrona diecezji

Drodzy w Chrystusie, bracia i siostry

"Nie gaście ducha ojca Maksymiliana" - słowa te, wypowiedziane przez sługę Bożego Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyświecają obchodom Roku Kolbiańskiego w związku z 70. rocznicą jego męczeńskiej śmierci, która przypada w niedzielę 14 sierpnia. Z tej okazji kieruję do Was słowo zaproszenia do osobistej, a także wspólnej - w rodzinach i w parafiach - modlitwy dziękczynnej za wzór i orędownictwo świętego Maksymiliana. Inicjator Rycerstwa

Czytaj więcej: Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego: 14.08.2011 r.

Publikacja o parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Z okazji 25-lecia istnienia Parafii

 

Ponad dwadzieścia lat trwały starania władz kościelnych i ludzi świeckich o uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła na Osiedlu w Oświęcimiu. Były to lata bardzo trudne, w których księża i ludzie świeccy doświadczali bezprawnych działań i prześladowań ze strony ówczesnych władz komunistycznych. Źródłem mocy i nadziei dla wszystkich był duży drewniany Krzyż osadzony na placu pozyskanym pod budowę świątyni już w roku 1958.

Czytaj więcej: Publikacja o parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Pielgrzymka w Wadowicach

Pielgrzymka Parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach

1. Podczas tego wieczoru chcemy dziękować Bogu za wyznaczony dzień beatyfikacji Jana Pawła II

Są wydarzenia, które głęboko wpisują się w naszą pamięć. Są osoby, które nie tylko pamiętamy, ale prawdziwie nosimy w swoim sercu. Dzień 16 października 1978 r. wpisał się trwale w historię Kościoła powszechnego, szczególnie Kościoła polskiego, również świata, bo rozpoczął niezwykły pontyfikat kolejnego następcy św. Piotra na stolicy w Rzymie. To dzień, który niósł nowy powiew Ducha Bożego, który rozpoczął czas przemian, nowych motywacji i nadziei. Ale przede wszystkim był to dzień, w którym Opatrzność ukazała nam Postać tak bliską naszemu sercu  szczególnie tu w Wadowicach, w Archidiecezji Krakowskiej, w Polsce. Postać, która jeszcze mocniej wpisała się w nasze serca w tajemnicy wiary i posłannictwa Kościoła. Ks. kard. Karol Wojtyła na mocy mandatu otrzymanego od Chrystusa, a wyrażoną decyzją Konklawe, przyjął imię Jana Pawła II. W tym imieniu otrzymaliśmy od Dobrego Pasterza i Maryi, Matki Kościoła, niezwykły klejnot - bogactwo umysłu, serca i posłannictwa.

Czytaj więcej: Pielgrzymka w Wadowicach

Podkategorie