Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

10.lecie Honorowego Obywatelstwa Jana Pawła II i poświęcenie sztandaru Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

10. ROCZNICA NADANIA JANOWI PAWŁOWI II
TYTUŁU HONOROWEGO OBYWATELA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ
ORAZ 10-LECIE I POŚWIĘCENIE SZTANDARU
PARAFIALNEGO ODDZIAŁU AKCJI KATOLICKIEJ

Do wnętrza naszej Świątyni wkraczają poczty sztandarowe: instytucji, szkół, stowarzyszeń i poczty parafialne. Na końcu ten najnowszy sztandar niesiony przez Franciszka Figurę. Asystują mu Stefania Bzibziak i Jadwiga Kamińska. W minioną niedzielę, 29 listopada 2009 r. nasza wspólnota parafialna przeżywała wielką uroczystość z okazji 10 rocznicy nadania przez Radę Powiatu w Oświęcimiu tytułu Honorowego Obywatela Ziemi Oświęcimskiej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Listopad 2009 roku jest dla Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej wyjątkowy ze względu na przeżywany jubileusz 10-lecia istnienia. W murach naszej Świątyni podczas Mszy świętej, o godz.10.30, której przewodniczył J.E. ks. kard. Franciszek Macharski i J.E. ks. bp Tadeusz Rakoczy nastąpił szczególnie doniosły moment ceremonii poświęcenia sztandaru naszego stowarzyszenia.

Czytaj więcej: 10.lecie Honorowego Obywatelstwa Jana Pawła II i poświęcenie sztandaru Parafialnego Oddziału...

27. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana

27. Rocznica kanonizacji Świętego Maksymiliana

Diecezjalne obchody 27. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego odbyły się 4 października 2009 r. w Oświęcimiu.

Uroczystej liturgii w kościele pw. św. Maksymiliana przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy.

Uroczystości rozpoczęły się na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wraz z grupą kapłanów i świeckich odwiedzili celę w Bloku 11, w której śmiercią męczeńską zginął franciszkanin z Niepokalanowa. Modlono się również na obozowym placu apelowym.

Czytaj więcej: 27. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana

Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego

Biskup Bielsko-Żywiecki

Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego w dniu 14.08.2009r.

(do odczytania w niedzielę 9 sierpnia br.)

Umiłowani, Siostry i Bracia!

W liczne obchody religijne i narodowe w sierpniu wpisuje się również liturgiczna uroczystość ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego, którą będziemy obchodzić w dniu 14 sierpnia. Nasza diecezja ma szczególne powody, aby w tym dniu zgromadzić się przy Męczenniku Miłości. Od 17 lat jest naszym Patronem, a miejsce jego męczeńskiej śmierci jest na naszej ziemi. Trzeba nam w duchu wiary pochylić się nad Człowiekiem, który w trudną historię XX wieku wniósł odwagę miłości i trud apostolskiego zaangażowania.

Czytaj więcej: Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego

Podkategorie