Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

27. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana

27. Rocznica kanonizacji Świętego Maksymiliana

Diecezjalne obchody 27. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego odbyły się 4 października 2009 r. w Oświęcimiu.

Uroczystej liturgii w kościele pw. św. Maksymiliana przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy.

Uroczystości rozpoczęły się na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wraz z grupą kapłanów i świeckich odwiedzili celę w Bloku 11, w której śmiercią męczeńską zginął franciszkanin z Niepokalanowa. Modlono się również na obozowym placu apelowym.

Czytaj więcej: 27. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana

Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego

Biskup Bielsko-Żywiecki

Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego w dniu 14.08.2009r.

(do odczytania w niedzielę 9 sierpnia br.)

Umiłowani, Siostry i Bracia!

W liczne obchody religijne i narodowe w sierpniu wpisuje się również liturgiczna uroczystość ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego, którą będziemy obchodzić w dniu 14 sierpnia. Nasza diecezja ma szczególne powody, aby w tym dniu zgromadzić się przy Męczenniku Miłości. Od 17 lat jest naszym Patronem, a miejsce jego męczeńskiej śmierci jest na naszej ziemi. Trzeba nam w duchu wiary pochylić się nad Człowiekiem, który w trudną historię XX wieku wniósł odwagę miłości i trud apostolskiego zaangażowania.

Czytaj więcej: Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego

68 rocznica śmierci św. o. Maksymiliana M. Kolbego

Homilia wyłoszona przez ks. kard. Stanisława Dziwisza na terenie byłego obozu KL Auschwitz

Oświęcim, 14.08.2009
Msza święta o św. Maksymilianie Marii Kolbe

Jestem katolickim kapłanem

1. Kiedy dzisiejszy Patron, jako więzień wystąpił na placu apelowym obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, postawiono mu pytanie: "Kim jesteś?" Odpowiedział: "Jestem katolickim kapłanem". Jest to świadectwo, a zarazem publiczne wyznanie, z którym wkroczył na ostatni odcinek życia będący oczekiwaniem na śmierć z głodu i pragnienia.

Czytaj więcej: 68 rocznica śmierci św. o. Maksymiliana M. Kolbego

Podkategorie