Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie. 

 


 

Publikacja o parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Z okazji 25-lecia istnienia Parafii

 

Ponad dwadzieścia lat trwały starania władz kościelnych i ludzi świeckich o uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła na Osiedlu w Oświęcimiu. Były to lata bardzo trudne, w których księża i ludzie świeccy doświadczali bezprawnych działań i prześladowań ze strony ówczesnych władz komunistycznych. Źródłem mocy i nadziei dla wszystkich był duży drewniany Krzyż osadzony na placu pozyskanym pod budowę świątyni już w roku 1958.

Czytaj więcej: Publikacja o parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu.

Ks. Bp Tadeusz Rakoczy: Zaproszenie na uroczystości ku czci św Maksymiliana Marii Kolbego

Biskup Bielsko-Żywiecki

Zaproszenie do udziału w uroczystościach ku czci św. Maksymiliana Marii w dniu 14.08.2010r.

(do odczytania w niedzielę 8 sierpnia br.)

Umiłowani, Siostry i Bracia!

W sobotę, 14 sierpnia, będziemy obchodzić doroczną uroczystość św. Maksymiliana Marii Kolbego. W szczególny sposób łączy się ona ze wspomnieniem jego męczeńskiej śmierci w bunkrze głodowym KL Auschwitz I 14 sierpnia 1941 r.W tym roku przypada 69. rocznica tego wydarzenia.

Zapraszam na miejsce naszej narodowej pamięci w Oświęcimiu, aby podziękować za świadectwo ludzkiej i kapłańskiej postawy św. Maksymiliana, które w ciemną noc okupacji stało się jasnym promieniem wrażliwości na los człowieka i rodziny. Moja żona, moje dzieci! Już nigdy ich nie zobaczę!- wołał z rozpaczy wybrany na śmierć głodową więzień. Na to wołanie o. Maksymilian Kolbe odpowiedział darem z siebie. Stał się autentycznym przyjacielem człowieka dotkniętego okrucieństwem przemocy. Dosłownie zrealizował testament Chrystusa Pana: "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję". (J 15, 12-14).

Św. Maksymilian swoją postawą życia, która w stopniu heroicznym ukazała się w odważnym wystąpieniu na placu apelowym, a później w bunkrze głodowym niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz, podkreślił, jak ważnym jest świadectwo miłości i prawo przyjaźni w życiu ludzkim.

Uroczystości ku czci naszego Patrona rozpoczną się w sobotę 14 sierpnia o godz. 9:00 w kościele św. Maksymiliana, skąd wyruszy piesza pielgrzymka do miejsca jego męczeńskiej śmierci, gdzie o godz. 10:30 przy bloku 11 byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady zostanie odprawiona Najświętsza Ofiara. Piesza pielgrzymka wyruszy również z klasztoru Ojców Franciszkanów w Harmężach o godz. 8:30.

Niech nasza diecezjalna rodzina w uroczystość swego Patrona da wyraz swojej religijnej postawy i potrzebie szczególnej jedności z Męczennikiem, który odważnie i konsekwentnie służył sprawie Boga i człowieka na ziemi. Niech pamięć o tym męczenniku miłości - jak mówił Sługa Boży Jan Paweł II - pomaga wierzącym bez wahania i kompromisów iść za Chrystusem i Jego Ewangelią. Niech oddany syn Dziewicy św. Maksymilian zachęca szczególnie rodziny i młodzież do znajdywania w Matce Bożej wsparcia w trudnych chwilach i pewnego przewodnika na drodze do świętości. Dał się on zawsze prowadzić Niepokalanej, przekonany, że - jak powtarzał - Maryja pomyśli dla nas o wszystkim a oddalając wszelkie niedostatki i trudności, przyjdzie bezzwłocznie z pomocą naszym potrzebom cielesnym i duchowym. (Anioł Pański, 15 sierpnia 2001).

Wszystkim z serca błogosławię

+ Tadeusz RAKOCZY Biskup Bielsko-Żywiecki

Bielsko-Biała, dnia 30 lipca 2010 r.

28. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana - 3.10.2010 r.

Homilia Ks. Bpa Kazimierza Górnego wygłoszona w Oświęcimiu podczas uroczystości 28. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana

[Rozmiar: 48584 bajtów]

"Cenna jest w oczach Pańskich śmierć Jego świętych"

Ekscelencjo, Drogi Księże Biskupie
Drodzy Bracia Kapłani,
Drodzy Bracia i Siostry!

Czytaj więcej: 28. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana - 3.10.2010 r.

Podkategorie