Ks. kard. Franciszek Macharski w dniu 1 lipca 1983 r. powołał do istnienia nową parafię w Oświęcimiu pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Sam też konsekrował nowy kościół w dniu 9 października 1988 r.

Ojciec Święty Jan Paweł II w specjalnym telegramie z okazji konsekracji kościoła napisał: "Serdecznie błogosławię byłych więźniów Oświęcimia i wszystkich obozów. Błogosławię tych, którzy tej świątyni pragnęli i ze świętym uporem, pośród wielu przeciwności dzieło doprowadzili do końca, poczynając od poświęcenia krzyża w 1958 roku i wcześniej jeszcze. Błogosławię duszpasterzy, ofiarodawców z Polski i z zagranicy, wykonawców, wszystkich, którzy modlitwami, pracą, ofiarą świątynię tę budowali. Błogosławię całą parafię, błogosławię wszystkich pielgrzymów."

Miło nam, że możemy odwiedzającym naszą stronę internetową przekazać wiadomości o życiu naszej wspólnoty parafialnej i jej wielkim Patronie.


 

68 rocznica śmierci św. o. Maksymiliana M. Kolbego

Homilia wyłoszona przez ks. kard. Stanisława Dziwisza na terenie byłego obozu KL Auschwitz

Oświęcim, 14.08.2009
Msza święta o św. Maksymilianie Marii Kolbe

Jestem katolickim kapłanem

1. Kiedy dzisiejszy Patron, jako więzień wystąpił na placu apelowym obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, postawiono mu pytanie: "Kim jesteś?" Odpowiedział: "Jestem katolickim kapłanem". Jest to świadectwo, a zarazem publiczne wyznanie, z którym wkroczył na ostatni odcinek życia będący oczekiwaniem na śmierć z głodu i pragnienia.

Czytaj więcej: 68 rocznica śmierci św. o. Maksymiliana M. Kolbego

27. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana

27. Rocznica kanonizacji Świętego Maksymiliana

Diecezjalne obchody 27. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego odbyły się 4 października 2009 r. w Oświęcimiu.

Uroczystej liturgii w kościele pw. św. Maksymiliana przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy.

Uroczystości rozpoczęły się na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wraz z grupą kapłanów i świeckich odwiedzili celę w Bloku 11, w której śmiercią męczeńską zginął franciszkanin z Niepokalanowa. Modlono się również na obozowym placu apelowym.

Czytaj więcej: 27. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana

10.lecie Honorowego Obywatelstwa Jana Pawła II i poświęcenie sztandaru Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

10. ROCZNICA NADANIA JANOWI PAWŁOWI II
TYTUŁU HONOROWEGO OBYWATELA ZIEMI OŚWIĘCIMSKIEJ
ORAZ 10-LECIE I POŚWIĘCENIE SZTANDARU
PARAFIALNEGO ODDZIAŁU AKCJI KATOLICKIEJ

Do wnętrza naszej Świątyni wkraczają poczty sztandarowe: instytucji, szkół, stowarzyszeń i poczty parafialne. Na końcu ten najnowszy sztandar niesiony przez Franciszka Figurę. Asystują mu Stefania Bzibziak i Jadwiga Kamińska. W minioną niedzielę, 29 listopada 2009 r. nasza wspólnota parafialna przeżywała wielką uroczystość z okazji 10 rocznicy nadania przez Radę Powiatu w Oświęcimiu tytułu Honorowego Obywatela Ziemi Oświęcimskiej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Listopad 2009 roku jest dla Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej wyjątkowy ze względu na przeżywany jubileusz 10-lecia istnienia. W murach naszej Świątyni podczas Mszy świętej, o godz.10.30, której przewodniczył J.E. ks. kard. Franciszek Macharski i J.E. ks. bp Tadeusz Rakoczy nastąpił szczególnie doniosły moment ceremonii poświęcenia sztandaru naszego stowarzyszenia.

Czytaj więcej: 10.lecie Honorowego Obywatelstwa Jana Pawła II i poświęcenie sztandaru Parafialnego Oddziału...

Podkategorie